Powrót do strony głównej
Powrót do strony głównej
Informacje o Leszku Gałyszu


Bukolandia

Serial dla dzieci w wieku 3-9 lat. Animacja klasyczna, film barwny, dialogowy, pierwsza seria 26 odcinków o czasie ekranowym = 13 minut, z możliwością kontynuowania serii o dalsze 52 odcinki.

  • Scenariusz - Jerzy Niemczuk
  • Muzyka - Jan Pospieszalski
  • Opracowanie plastyczne - Leszek Gałysz
  • Reżyseria - Leszek Gałysz

Film opowiada o gromadce śmiesznych stworków, zamieszkujących buk, ogromne drzewo pośród puszczy. Stworki te stanowią skrzyżowanie fantastycznych postaci rodem z bajki o zewnętrznych cechach zwierząt i osobowością dzieci. Bukoliczna atmosfera filmu i miejsce gdzie mieszkają postaci filmu; drzewo buk , stanowi symptomatyczny rys tkanki filmowej, w której nie będzie agresji i brutalności, tonacją serialu ma być tolerancja, przyjaźń i pozytywny stosunek bohaterów do otaczającej ich przyrody.

Opis postaci występujących w serialu

Tota - głos: Elżbieta Jędrzejewska

stwora dziewczynkowata, zręczna i energiczna. Zdroworozsądkowa sceptyczka. Oczy duże, szeroko rozstawione. Raczej szczupła. Głosik ma ostry i stanowczy. Jest osobą dość niecierpliwą i skłonną do pewnej irytacji, ale dzielną, lojalną i pomysłową. Chodzi na dwóch nogach, ale w razie czego porusza się po gałęziach z pomocą rąk i ogona jak gimnastyczka ćwicząca na drążkach oraz wspina się po pniu jak alpinistka. Ma duże białe zęby, często je szczotkuje. Tota ma też spory, pięknie utrzymany ogon, który zimą przerzuca sobie przez ramię i owija jak szalik. Latem natomiast ogon porusza się nad jej głową jak wachlarz. Kiedy Tota porusza się po cienkich gałązkach, ogon służy jej do utrzymywania równowagi. Ma cztery sterczące na wszystkie strony świata warkoczyki z kokardami. W czasie deszczu Tota mocuje do ogona parasol. Żyje w czystej, dopucowanej dziupli, zamykanej szczelnie na szklane drzwi.

Bulber - głos: Marcin Kudełka

jest w zasadzie pechowcem. W Bukolandii zjawił się szukając przyjaciół i szczęścia czy też raczej uciekając przed pechem. Nosi przydługą koszulę z napisem 13, ale za to na lewą stronę. Bez spodni. Czapka noszona daszkiem do tyłu. Bulber ma duży niekształtny nochal, wielkie stopy i futrzaste trzypalczaste łapy. Słucha z rozdziawionymi ustami, pochylając się nieco do przodu i wytrzeszczając ślepia. Kiedy ktoś do niego mówi, Bulber odwraca się całym ciałem. Mimo że prześladuje go pech, Bulber pozostaje umiarkowanym optymistą.

Wiedziorek - głos: Piotr Gąsowski

sąsiad Toty. Wiedziorek jest drobny, łysy, koszałkowaty o dużych krótkowzrocznych ślepiach i długim ruchliwym nosie. Z powodu tego nosa wypowiada się nosowo. Wiedziorek uważa się za coś w rodzaju nadrzewnego inteligenta. Bezbłędnie przepowiada pogodę, co jest pożyteczne. Wiedziorek zakłada na drzewie interes pod nazwą "Porady wszelkie" albo "Wszelkie porady". Takie skrzyżowanie firmy konsultingowej z prostym zabobonem i psychoanalizą. Wiedziorek nosi brodę, której używa jako peruki udając, swoją asystentkę. Udaje asystentkę, żeby sobie przydać prestiżu. Z podobnego powodu używa tytułu "dor", co brzmi podobnie jak dr, przez co budzi szacunek u klienta, a w istocie jest skrótem od "doradza". Wiedziorek twierdzi, że ma ogromną wiedzę, tak wielką, że cała nie mieści mu się w głowie. W głowie Wiedziorka nie mieści się zwykle ta dziedzina wiedzy, która w danej chwili byłaby przydatna. Problem Wiedziorka polega bowiem na tym, że nie ma on rzetelnej wiedzy na jakikolwiek temat. Jego rady są więc bardzo ogólne i niekiedy bardzo tajemnicze. Na niektórych klientach-pacjentach sprawiają wrażenie poetyckich. Wiedziorek chodzi na dwóch, pionowo a nawet do góry nogami, całkowicie ignorując grawitację.

Zembula - głos: Lucyna Malec

żyje pod korzeniem, mała babinowata, dużo śpi z budzikiem utkwionym nad głową. Gryzoniowata, dość okrągła. Nosi fartuch z kieszenią na korzonki i niedużą łopatkę, której używa bardzo zręcznie, a nawet z gracją. Jest podziemną ogrodniczką. Na powierzchni czuje się dość niepewnie. Zakompleksiona. Lubi sobie pospać. Od czasu do czasu budzik spada jej na głowę i Zembula się wtedy budzi i dzwoni zębami.

Elizad - głos: Stefan Każuro

artysta-katastrofista. Mieszka na najwyższym poziomie, podniebny śpiewak. Głos ma ustawiony wysoko, operetkowo i wszystkich traktuje z wysokości swojego niezwykłego talentu. Nosi ciemny niebieski płaszcz, ni to pelerynę, ni to nietoperzowe skrzydła, który zarzuca romantycznie na ramię, oraz używa jako lotni. Uszy ma długie, noszone do góry i okrągły brzuszek tenora. Nosi kapelusz z szerokim rondem z wycięciami na uszy. Żyje w gnieździe atrialnym. Porusza się na dwa sposoby. Szybuje majestatycznie, używając peleryny jak lotni albo też stąpa z godnością. Na niższe poziomy zjeżdża windą. Na środku atrium jest niewielki wiklinowy dekiel z korbą. To winda Elizada. Od czasu do czasu talent zmusza go do odśpiewania jakiejś frazy. Zwykle jest to jakaś źle trafiona oraz uwznioślona i udramatyczniona interpretacja tego, co się dzieje niżej. Przeciwko temu protestują w imię prawdy "ośpiewani" mieszkańcy.

Kiwak

mały stworek ptakowaty, choć bez skrzydeł. Ma dwie łapy, ale prawie ich nie używa. Trzyma je z tyłu. Duży nos w kształcie dzioba, który służy mu do potakiwania. Małomówny. Lata wyciągając nos do przodu i pedałując tylnymi łapami. Chodzi pochylony do przodu, ale najchętniej skacze obunóż z gałęzi na gałąź. Przykłada ucho do pnia, węszy, zagląda pod korę. Kiedy wywęszy szkodnika młóci w korę pięściami z furią, dopóki szkodnik nie ucieknie. Wtedy pręży się z dumą.

Opis domków mieszkańców Bukolandii

Zembula

Mieszka w małej norce znajdującej się między korzeniami buku. Drzwi norki, umieszczone w suficie (jak właz?), zamykane na łańcuch, otwierane okienko najpewniej znajduje się również w suficie norki. Na łóżeczku Zembuli leży zielona poduszeczka i pierzynka z mchu. Obok łóżeczka znajduje się półeczka, na niej "chodzący" budzik i "chodzący" telefon, zrobiony z powoju, albo leśnego bluszczu. Zembula posiada ponadto: imbryk do parzenia ziół , a kaganek ma zrobiony z "czapeczki" żołędzia, filiżanki również z tego samego materiału. W kącie norki znajduje się "łazienka": sęk w niższym suficie albo w ścianie norki, po odetkaniu otworu leci woda do zbiornika zrobionego z liści, umieszczonego nisko, aby można było w nim stanąć jak pod prysznicem. W norce znajduje się również "kopalnia jadalnych korzonków".

Bulber

Mieszka w dziupli znajdującej się u podnóża buka ("na parterze"). Mieszkanie jest nieco obszerniejsze od pozostałych, tak, że mogą się w nim pomieścić wszyscy mieszkańcy Bukolandii. Drzwi do dziupli są oszklone, albo w drzwiczkach jest okienko. Na łóżku Bulbera znajduje się poduszeczka - jest to kępka zielonego mchu, i kołderka upleciona z tegoż mchu. W dziupli jest również "łazienka" z zieloną instalacją hydrauliczną, drewnianym kranem z przetyczką. Bulber ma dziurawą miseczkę zatkana orzeszkiem i złamany widelec. Przed mieszkaniem Bulbera znajduje się duży kamień.

Tota

Mieszka w oszklonej dziupli, umieszczonej w pewnej odległości nad mieszkaniem Bulbera. Dziupla jest czysta i dopucowana, zamykana szczelnie na szklane drzwi. Na łóżku Toty nie ma kołderki, Tota okrywa się do snu własnym ogonem. Obok łóżka stoi krzesło z grzebieniowatym oparciem, o który Tota rozczesuje swój ogon. W mieszkaniu jest telefon - składa się z poskręcanego zielonego kabla, obrośniętego liśćmi i słuchawki. Kabel pnie się po ścianie jak kwiatek. Tota ma wodę zgromadzoną w lejku z liści zawieszonym obok jej dziupli. Tota ma parasolkę.

Wiedziorek

Mieszka w okrągłej budce na rozgałęzieniu konarów niedaleko dziupli Toty. Budka ma ściany z kory, a dach pokryty bukowymi liśćmi ułożonymi dachówkowato. Okna też mają kształt bukowego liścia. Ich szczeblinki układają się tak jak żyłkowanie liścia. Na drzwiach budki wiszą przybite gwoździami trzy tabliczki z napisami: "porady", "wszelkie", "Dor.Wiedziorek". W ścianie jest szpara, przez którą wnika promień słońca. W budce znajduje się lustro, obok na kołku w ścianie wisi sztuczna broda. W rogu domku jest miseczka do mycia zrobiona z liścia. Nad miską znajduje się drewniana rurka zamykana na szpunt. W mieszkaniu jest łózko z prostokątną kołderką. Pod łóżkiem znajdują się różne przedmioty (m.in. sznur, młotek, deseczki..)

Kiwak

Mieszka w wiszącym gnieździe, przytwierdzonym powrósłem do gałęzi powyżej mieszkania Wiedziorka. Gniazdo kołysze się na wietrze. W mieszkanku jest bujający się hamak. Gniazdo jest na tyle duże, żeby mogło pomieścić 3 osoby "na stojąco".

Elizad

Mieszka w atrialnym dumku, umieszczonym najwyżej. Ściany i odłoga pośrodku wyplatana, boki bniazda od środka przeszklone. Do dumku wchodzi się przez drzwi. Na środku atrium stoi niewielki wiklinowy dekiel z korbą - winda ręczna na kołowrót studzienny. W domku znajduje się łóżko bez kołderki (Elizad okrywa się do snu peleryną), a obok pieniek do "śpiewania". W rogu mieszkania jest łazienka, Leży tam duży liść o zagiętych brzegach, który służy jako brodzik - kabina prysznicowa - w suficie umieszczony jest drewniany szpuncik zakrywający otwór z którego leci woda.
   Powrót do spisu          Następny opis   

Informacje o Studiu J&P
Informacje o filmach w produkcji
Galeria
Urywki wybranych filmow